//
jūs skaitote...
Apžvalgos, korporatyvinė komunikacija, ryšiai su visuomene

Krizės komunikacija. Dėl “Snoro“ beveidę Vyriausybę gelbėja prezidentė

“Snoro“ bėdos – ne gripas, o vėžiukas. Taip apie jas aštuntąją krizės dieną (2011.11.21) atsiliepė Lietuvos banko vadovas Vitas Vasiliauskas.

Bet kalbant apie “Snoro“ situaciją, tai kartu yra ir komunikacijos krizė. O šiuo požiūriu ligą itin sunkina prastas jos gydymas. Ryškiausiai tai galima pamatyti TV žiniose. Masinėse, sunkiai suvaidinamose ir surepetuojamose.

Žodžių daug, o žodžio nėra

Kaip niekas kitas, bankų verslas pagrįstas pasitikėjimu, kur vienas reikalingo žmogaus žodis (ar patylėjimas) gali kainuoti milijonus ir milijardus.

Ir kaip tik tokio žodžio iš Vyriausybės jau pirmąją (ir svarbiausiąją) “Snoro“ krizės dieną nebuvo. Nebuvo ir tvirto nuraminimo indėlininkams, verslui, rinkoms, kai Vyriausybė skubos tvarka nusprendė nacionalizuoti banką. Ir jau tik trečią dieną, kai sprendimus priėmę Vyriausybės ir Lietuvos banko vadovai aplankė Prezidentę, ši pasakė tai, ką reikėjo seniai pasakyti.

Ar krizių komunikacija yra neįveikiamas mokslas?

  1. Kas vyksta?
  2. Kas kaltas?
  3. Kas daroma?
  4. Ar saugūs mano pinigai?“

Štai 4 esminiai klausimai, į kuriuos reikėjo atsakyti. O tada – gal ir nepraleisti progos patylėti. Bet, kaip dažnai gyvenime būna, nežinodami kur eina, žmonės ten ir patenka – nežinia kur.

4 sakiniai per 20 sekundžių. Na, tiek to, 4 sakiniai po 20 sekundžių. Tiek, kiek reikia TV žinių reporteriui 4 sinchronams (populiariai tariant – interviu gabaliukams) reportaže.

Vaizdelis 2011.11.15, antradienį, po Vyriausybės posėdžio. Ačiū LRT žinių tarnybai už bemaž nemontuotą reportažą, kuriame komentuojamas sprendimas nacionalizuoti “Snorą“. Verta pažiūrėti. Ir ne vieną kartą. O kai kurias vietas – perskaityti išrašytas.

“Godo (arba premjero) belaukiant“

Finansų ministrė INGRIDA ŠIMONYTĖ 1,5 min (2:24 – 4:00) skaito sprendimą. Fone – antraplanis veikėjas, kažkodėl vadinamas premjeru,  ANDRIUS KUBILIUS.

Ministrė, turint omeny, kad mintinai išmokti tekstą nebuvo progos, laikosi gerai – nemikčioja, kartkartėmis galvą pakelia, į auditoriją drąsiai pažiūri. Paskutinį sakinį nuo savęs priduria, jog indėliai Lietuvoje kaip ir visoje Europoj apdrausti.

Antraplanis veikėjas stovi nuleidęs akis, kartais  baugščiai žvilgteldamas.

Lietuvos banko Valdybos pirmininkas VITAS VASILIAUSKAS beveik minutę (4:05- 4:51) jau kalba gyvai, “ne iš popieriaus“. Kai kuriuos žodžius pakartoja 2-3 kartus.

Klausimas: “Kieno nusikalstamas veikas aptikote?“

Atsakymas: “Būtent kalba eitų apie dalies turto nebuvimą banke. Tai atitinkamai atitinkamai su tuo su tuo galimai būtų susiję atsakingi banko asmenys“.

Kl.: “Kada buvo pastebėti nusikalstami veiksmai ir kas tai buvo?“

Ats.: “Inspektavimo metu mes pastebėjome, kad trūksta nemenkos vertės vertybinių popierių, kurie banko nurodomi užsienio jurisdikcijose, ir ir ir būtent dėl jų buvo kreiptasi į užsienio užsienio valstybes, jos atsakė, kad tų vertybinių popierių nėra. Todėl atitinkamai banko turto vertė reikšmingai reikšmingai yra sumažėjusi. Mes apie tai informavome teisėsaugos institucijas. Kiek, mūsų žiniomis, teisėsaugos institucijos yra pradėjusios tyrimus“.

Kl.: “Kur šiuo metu yra banko vadovai, ar paskelbta jų paieška?“

Čia klausiančiąją pertraukia premjero patarėjas Virgis Valentinavičius: “Gal galit paaiškint… Dėmesio! Gal galit paaiškint, kaip dabar… kaip atrodo dabar “Snoro“ operacijos!“

Indėlininkai rūpi, bet apie indėlius – paskui

Ats.: “Šiai dienai šiuo momentu “Snore“ yra laikino administratoriaus komanda, yra žmonės perėmę visą “Snoro“ valdymą… Moratoriumas reiškia, kad… mes… kad Lietuvos bankas sustabdė banko veiklą, iki iki maksimalus nustatytas terminas yra iki sekmadienio… vėliausiai sekmadienį Lietuvos banko valdyba renkasi ir, atsižvelgdama į laikino administratoriaus nustatytą situaciją būtent konkrečiai banke priiminės sprendimus dėl tolimesnės… dėl banko veiklos atnaujinimo.

Kl.: “Pasakykit, kada žmonėms galima atsiimt…“

V.Valentinavičius: “Paskiau pasakys, vėliau!“

Neiškenčia A.Kubilius:

“Bankas… Lietuvos bankas viską paaiškins. Mes dirbam toliau. Priėmėm reikšmingą sprendimą. Jis yra įgyvendinamas.  Indėlininkai…ee…iš tiesų mums rūpi indėlininkai…svarbiausias tai yra mūsų rūpestis… mūsų rūpestis yra svarbiausias indėlininkai ir mes dirbam toliau.“

Vyriausybė su LB vadovu tarpduryje.

V.Vasiliauskas atsisukęs kartoja:

“Vėliausiai sekmadienį banko veikla…“

Jį pertraukia I.Šimonytė:

“Valstybė daro viską, kad kainuotų kaip įmanoma mažiau“.

Dramaturgija, vienok. Tik be režisieriaus. Ir į herojinį epą nepanašu.

Šou, būtent kurio ir reikėjo

Tuo tarpu prezidentei Daliai Grybauskaitei nereikia nei dramaturgo, nei režisieriaus, nei atstovo spaudai (gal ir gerai, kad tokio dabar ir neturi).

Trečiadienis, 2011.11.16, Vyriausybės ir LB vadovų susitikimas su Prezidente ir po jo – D.Grybauskaitės komentarai spaudos konferencijoje.

  1. (0:44-0:57): “Šis veiksmas (pauzė) padėjo sustabdyti įžūlią ataką prieš Lietuvos bankinę sistemą (pauzė) ir prieš Lietuvos žmonių interesus“.
  2. (0:58-1:30) “Tai, kad priimtas sprendimas dabar, yra labai svarbu (pauzė), kad užkirstas kelias galimai finansinei manipuliacijai tiek Lietuvos turtu valstybės, tiek žmonių pinigais. (pauzė) Ir čia norėčiau paminėti, kad šis precedentas demonstruoja, kad Lietuvoje ateityje nebus vietos nei lietuviškiems, nei tarptautiniams ar iš užsienio atvykusiems finansiniams spekuliantams ir manipuliantams“.
  3. (1:40-1:53)  “Lėšų tiek Vyriausybė, tiek Lietuvos bankas turi pakankamai, kad visi Lietuvos indėlininkai, ir ne tik “Snore“, bet visiems Lietuvos indėlininkams būtų garantuota draudžiamoji suma, tai yra 350 tūkstančių litų“.

Ar bereikia daugiau komentarų? Štai 3 esminiai dalykai, ir, ypač paskutinysis, tetrunkantis 13 esminių sekundžių.

Vaistai nuo finansų sistemai (ir ne tik) grasančios ligos, kurie nereikalauja milijoninių investicijų, bet bent trupučio žinių, darbo su savimi ir elementarios žmogiškos valios.

Post scriptum

Visas įrašas iš spaudos konferencijos Prezidentūroje – čia:

Post post scriptum

Naujausias įrašas (2011.11.22!) LRvyriausybe kanale YouTube – premjero sveikinimas rugsėjo 1-osios proga. Fantastika.

Reklama

Komentarai

Trackbacks/Pingbacks

  1. Atgalinis pranešimas: ulevičius.lt » „Snoro“ krizė – pastebėjimai apie komunikaciją - 2011/11/24

Parašykite komentarą

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: