//
jūs skaitote...
korporatyvinė komunikacija, rinkodara, ryšiai su visuomene, Vizualių idėjų klubas

Vizualių idėjų klubas. “Virusas (virusinis video) – liga ar nauda?“

Virusiniai video (arba viral video) yra tokia tema, kad sunkiai rasi žmogų neturintį nuomonės apie ją. Ir kiekvieno rinkodaros, marketingo, komunikacijos, pardavimų, komercijos ar bile kurio panašiai vadinamo skyriaus žmonių garbės reikalas yra ją turėti.

Todėl apie tai ir diskutavome pirmajame Vizualių idėjų klubo susitikime.

O nuomonių apie virusinius video daug. Nuo vulgariai populistinės (“a, tai tie populiarūs juokeliai YouTube!“) iki banaliai utilitaristinės (“nemokama/beveik nemokama reklama, kuri turi padėti daug daug parduoti“). Stop. Va šitoj vietoj ne vienam ir kyla klausimas – o kaip gi viral video ar virusinis video padeda parduoti?

Niekas neabejoja, kad, pirma, virusinis video būtinai privalo turėti aibes peržiūrų. Begalę. Milijonus. Na, jei Lietuvoje, bent vieną-kelis šimtus tūkstančių. Ne kokius kelis varganus tūkstantėlius.

Ryšys su pardavimu – atskiras klausimas. Bet apie jį – truputį vėliau. Juk aišku: nebus peržiūrų, t.y. kontaktų, vadinasi – nebus ir bet kokio galimo ryšio su kitais žingsniais link išsvajotojo pardavimo.

Antra, virusinis – vadinasi, labiausiai sklindantis pačių jo žiūrovų pastangomis (persiunčiant vienas kitam, įkeliant į savo profilius Facebook’e, tinklaraštyje ar svetainėje ir kitaip).

Ką žmonės žiūri? Psichologijos ABC moko apie šv. Trejybę: seksas-žvėreliai-vaikai.

Galima patikrinti praktiškai. Tik iš karto reikia nusiteikti, jog Lietuva ir pasaulis (o tiksliau, anglakalbė interneto auditorija) yra dvi skirtingos planetos.

Pasaulyje populiariausių virusinių video topuose didelė dalis yra reklaminiai TV klipai.

Tokie, kaip

 • šokantys Evian vaikai-riedutininkai

 • Volkswagen mažasis Dart’as Vader’is
 • Pepsi vienuoliai
 • ar Old Spice “supervyras“.

Lietuvoje – atvirkščiai: natūralūs vaizdeliai.

 • EMP “chuliganai troleibuse“
 • tarsi namudinis mineralinio “Vytautas“ filmukas

Ir toks skirtumas yra dėl objektyvios priežasties. Litų. Jokiam TV reklamos klipui jokia LT kompanija neskirs tiek litų, kiek eurų ar dolerių skiria aukščiau minėti monstrai.

Tad lieka tik akis ganyti, varvę seilinti. Kaip ir į tokius, kur jau ne TV reklama, bet grynuoju viral video kvepia:

 • T-mobile flashmob’as
 • Volkswagen “laiptai-pianinas“
 • Samsung “Avys“

Bet seilėmis gyvas nebūsi. Kūrybos reikia. Čia visokių būdų yra. Antai, viena tarptautinė PR agentūra jį tiesiai įvardina “Copy with Pride“. Jokios vagystės!

Žiūrim, ką turim:

 • mineralinio “Vytautas“ viral’o prototipas
 • Galima paimti atkaltą formatą. Kaip kad dialogas, išpopuliarintas “Mėslitos“ direktoriaus, o verslui pritaikytas, tarkim, “Omnitel“:

Apie įkvėpimą gero viral video kūrybai ir apskritai, to gerumo kriterijus režisūriniu ir visais kitais svarbiais požiūriais – kituose įrašuose.

O dabar bent trumpai apie pinigus.

 • Taigi, pirma, būtinas ryšys su brand’u. Niekas nenurodys konkrečiai koks. Bet ryšys turi būti. Be jo – blogai. Vienu žodžiu – kostmosas.
 • Antra, ryšys turi būti “į temą“. Juk niekam nesinorės tokio, kaip gavosi lietuviškai degtinei. Tikrai BLOGAI.
 • Trečia, tokioj mažoj rinkoj, kaip Lietuva, pats virusinis video (viral video) turi būti skirtas ILGALAIKEI KOMUNIKACIJAI. Paprastai tariant, kad grotų to brand’o vertybes ne 2 savaites (būna ir taip, arba šitaip), bet metus ir ilgiau.
 • Ketvirta, ir geistina, ir galima, kad būtų ryšys tarp paties konkretaus įkelto viral video ir konkretaus pirkimo veiksmo. Bet jį aptarti būtų prasmingiau atskiruose vėlesniuose įrašuose.
Reklama

Komentarai

2 thoughts on “Vizualių idėjų klubas. “Virusas (virusinis video) – liga ar nauda?“

 1. Viral’o darymas vien dėl viral’o tikrai turi abejotiną vertę. Pvz Wolkswagen “Laiptai – pianinas“ buvo tik maža dalis visos akcijos. Kiek prisimenu, žmonės galėjo siūlyti savo idėjas, kurios spręstų konkrečias problemas, o pačios geriausios būdavo įgyvendinamos VW lėšomis. Mano prielaida yra, kad tie filmukai tapo sėkmingais viral’ais labiausiai dėl to, kad jų pagrindu buvo įmonės soc. atsakomybė ir gerbėjų įtraukimas. Tada viskas susijungia į vientisą istoriją.
  Antra mano prielaida – vienas viralas tikrai nepadarys stebuklo pardavimams, bet vėl tuo pačiu VW atveju, žmogaus mačiusio tris jų superinius viral’us galvoje tikrai susiformuos teigiamos asociacijos su prekės ženklu 🙂

  Posted by ideatogo | 2011/10/28, 10:37

Trackbacks/Pingbacks

 1. Atgalinis pranešimas: JAV verslo vadovai žiūri interneto video. O Lietuvos? « Zoomin.lt - 2011/12/14

Parašykite komentarą

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: